צביקה ליבנה

את חיי העצמאיים התחלתי כקצין צעיר בצבא. כשהתבקשתי לחתום קבע, התניתי זאת בכך שאהיה מ"פ של מחזור מאי 1977 בהנדסה קרבית. זה היה השיעור הראשון שלי בכלכלת משפחה.

נתקלתי בחבר'ה צעירים שהתגייסו לצבא ובמקביל היו צריכים לסייע בפרנסת המשפחה. השירות הצבאי יצר אצלם בעיות כלכליות, והיה צורך למצוא עבורם פתרונות יצירתיים, כך שיוכלו גם לשרת וגם לתמוך במשפחה.

לאחר שחרורי מצה"ל, למדתי הנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטת בן גוריון בתקופה זו התמודדתי כמו כל זוג צעיר עם בעיות כלכליות, גידול ילדים ועבודה במקביל ללימודים. כדי לפרנס משפחה במהלך הלימודים התחלתי לעבוד בבנק טפחות (במשרת סטודנט).

לאחר מס' שנים בבנק יצאתי לשליחות מטעם מערכת הביטחון בגרמניה, בתקופה היסטורית בה נפלו חומות ברלין. עם חזרתי לארץ נכנסתי שוב למערכת הכלכלית- בנק טפחות.

בבנק שימשתי כמנהל סניף, ולאחר מס' שנים מוניתי למנהל מערך הגביה והשירות. בתפקיד זה נתקלתי בלקוחות שלא עמדו בתשלומים הסדירים של המשכנתא, והיה צורך לפעול נגדם בהליכים מסוגים שונים.

למדתי כי אי עמידה בתשלומי המשכנתא יכולה לנבוע ממס' סיבות:

  • ניתנה ללקוח משכנתא שאיננה מתאימה לו.
  • מצבו הכלכלי של הלקוח הורע עם השנים.
  • אי תשלום המשכנתא מלווה בחובות כלפי גורמים נוספים.
  • לכל בעיה יש פתרון אם נותנים אותו בזמן הנכון.

המסקנה היא כי כלכלת המשפחה מורכבת מאינספור ארועים המשפיעים על יכולות התא המשפחתי, וללא תכנון נכון ובקרה תקציבית, יכולה כל משפחה (ואין זה חשוב מה הכנסתה) להגיע למצב בו החובות תופחים למימדים גדולים ללא שליטה.

תפקידי הבא היה מנהל מרחב הדרום בבנק טפחות. בתפקיד זה הייתי אחראי על המרחב שבין ראשון לציון לאילת. התחום העיקרי היה תחום מכירת המשכנתאות, וקשר עם חברות בניה בתחומי המרחב.

התפקיד הבא אליו מוניתי היה מנכ"ל בנק אדנים. ניהול מערכת אינו דומה לשום דבר אחר שאתה עושה, עד שאתה עומד בראש פירמידה. שם אתה צריך לקבל החלטות בכל התחומים, לדעת להוביל מהלכים ואנשים ולהגיע לתוצאות שאתה רוצה.

במשך זמן של שנתיים בלבד הכפיל בנק אדנים את נתח השוק שלו, הרווח הנקי של הבנק עלה בעשרות אחוזים בתקופה זו, והיה גידול חד בסכומי האשראי שניתן לציבור.

תחום חשוב מאוד בו עסק בנק אדנים היה תחום הליווי הפיננסי של פרויקטים וקבוצות הרכישה.

בנק אדנים פיתח את תחום קבוצות הרכישה והיה הבנק הגדול ביותר בתחום זה עד שנת 2009, בה מוזג הבנק עם בנק מזרחי טפחות.

ניסיוני הרב, אותו צברתי לאורך שנים רבות, מאפשר לי לייעץ באופן מקצועי בתחומים המפורטים באתר.

ישנה חשיבות רבה לקבלת ייעוץ ע"י גורמים מקצועיים בלבד, בעלי ידע וניסיון, וככזו אנו מגדירים את חברתנו "ליבנה- בן כנען".

משרד ליעוץ וטיפול בתהליכים כלכליים
חייגו או השאירו שם וטלפון ונחזור אליכם
שלח לקבלת פרטים


קווים עיצוב אתרים, קידום ופרסום ברשת